Фінансова підтримка від уряду для українців.....

Фінансова підтримка від уряду для українців, які є внутрішньо переміщеними особами, та не виїхали за кордон

Фінансова підтримка від уряду для українців, які є внутрішньо переміщеними особами, та не виїхали за кордон

Рекомендації для влади та роз’яснення для громадян щодо статусу ВПО

У цьому дописі розкриваються такі питання:

 • хто має право на статус ВПО?
 • як отримати статус ВПО / куди звертатися?
 • які документи потрібно надати для взяття на облік ВПО?
 • процедура взяття на облік та отримання довідки ВПО?
 • отримання довідки ВПО через «Дію»;
 • загальні права ВПО та послуги, які можуть отримувати ВПО;
 • спеціальні права ВПО / «нові виплати»;
 • основні нормативно-правові акти щодо ВПО.

Надаються адресні рекомендації:

 • громадянам – як ефективніше реалізувати свої права
 • органам місцевого самоврядування – як краще обслуговувати ВПО;
 • Уряду України – як поліпшити державну політику з цього питання та її реалізацію.

Часто вживані скорочення:

 • ВПО – внутрішньо переміщені особи;
 • ОМС – орган місцевого самоврядування;
 • КМУ – Кабінет Міністрів України;
 • ЦНАП – центр надання адміністративних послуг;
 • УСЗН – управління (органи) соціального захисту населення.

1. Хто має право на статус ВПО??

Внутрішньо переміщеними особами є люди, які через воєнні дії змушені покинути своє постійне місце проживання в межах України. Зокрема, це стосується осіб, які перемістились з регіонів, де ведуться активні бойові дії, визначених Урядом (розпорядження КМУ від 06.03.2022 р. № 204 – для єПідтримки: Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська області, м. Київ, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області).

 

Для отримання статусу ВПО потрібно стати на відповідний облік та отримати довідку ВПО.

На практиці статус ВПО також надають особам, які переміщаються в межах «небезпечних» областей. Вважаємо це правильним підходом, адже вимушене переміщення особи з постійного місця проживання в іншу територіальну громаду, дійсно має надавати право на всебічну підтримку держави.

Рекомендації  для громадян: Якщо Ви не потребуєте допомоги держави то отримувати статус ВПО не обов’язок, а Ваше право. Але слід стати принаймні на облік ВПО, щоб полегшити ОМС та державі виконання своїх функцій ( визначення потреб у гуманітарній допомозі, медичній, освітній тощо інфраструктурі).

2. Як отримати статус ВПО / куди звертатися?

Від березня 2022 року Урядом визначено три «точки» для звернення за довідкою про взяття на облік ВПО та отримання відповідної довідки. Крім органів соціального захисту населення райдержадміністрацій та місцевих рад колишніх міст обласного значення (тобто крім УСЗН) передбачено, що після доопрацювання на центральному рівні програмного комплексу «Соціальна громада», людина за довідкою може також звернутись і до уповноваженої особи громади (анонсовано, що це запрацює з 28.03.2022 р.) (тобто особи, визначеної органом місцевого самоврядування, наприклад, старости тощо) або до ЦНАП (центру надання адміністративних послуг). При цьому і ЦНАП, і уповноважені особи громади не просто приймають заяви, а наділені повноваженнями «ухвалювати рішення», тобто видавати довідку про взяття на облік особу яка звернулася та надати статус ВПО.

 

Незабаром також має з’явитися можливість подати заяву і через Портал Дія.

Зауважимо, поки що на практиці не всі ЦНАП надають цю послугу (взяття на облік ВПО). Це залежить від спроможностей конкретного ЦНАП / ОМС та інших факторів.

Міноборони нагадує, що військовозобов’язані ВПО, які підлягають мобілізації, повинні стати на облік у військовому комісаріаті (теперішня назва – територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Рекомендації  для громадян: Уточнюйте інформацію у конкретній громаді, де саме можна стати на облік ВПО та отримати довідку ВПО, оскільки на перших етапах ще не всі громади технічно та організаційно готові виконувати ці повноваження через три канали (УСЗН, ЦНАП, уповноважені особи громади). Отже, в одних громадах це можуть бути тільки УСЗН, в інших тільки уповноважені особи чи ЦНАП. Перевіряйте інформацію у громаді проживання.

 

3. Які документи потрібно надати для взяття на облік ВПО?

 

За загальним правилом, особа має подати паспорт (тобто це документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для окремих осіб – інший документ, що підтверджує її спеціальний статус) або свідоцтво про народження дитини ( та, за потреби, документи, що підтверджують родинні стосунки з малолітньою особою).

 

У разі відсутності відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення (військовий квиток з відомостями щодо проходження військової служби; трудова книжка із записами про трудову діяльність; документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно тощо). Детальніше визначено в Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік ВПО, затвердженому постановою КМУ від 01.10.2014 №509.

 

Також треба взяти до уваги нове регулювання – зміни за постановою КМУ від 20.03.2022 №332, що Як критерій (доказ) визначення місця проживання використовуються місце сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (це нова норма, передбачена постановою КМУ від 20.03.2022 р. № 332).

На практиці від особи вимагають ще й довідку про індивідуальний податковий номер (РНОКПП).

В окремих громадах вимагається довідка про взяття на військовий облік за фактичним місцем проживання / перебування.

Рекомендації  для громадян: перед візитом до органу влади спробуйте у дистанційному режимі з’ясувати перелік документів, які можуть бути Вам потрібні для отримання довідки ВПО.

4. Процедура взяття на облік та отримання довідки ВПО

За постановою КМУ від 13.03.2022 р. № 269 уповноважена особа територіальної громади / центру надання адміністративних послуг приймає рішення та видає довідку внутрішньо переміщеній особі і реєструє заяву з формуванням електронної справи з використанням інформаційних систем Мінсоцполітики для включення інформації про внутрішньо переміщену особу до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.

Тобто за загальним правилом, особа має отримувати довідку ВПО невідкладно. Також, очевидно, що невідкладність вже має застосовуватися в ситуації, коли  особа звернулася в УСЗН, які ранішеприймали такі рішення та вже мають необхідні всі технічні умови (доступ до інформаційних систем Мінсоцполітики).

Щодо додаткових суб’єктів, які не працювали з ВПО до березня 2022 року, то тут очевидно повинна бути технічна спроможність працювати з інформаційною системою Мінсоцполітики. Тобто йдеться про потребу підключення до відповідного реєстру чи іншого формату е-взаємодії.

 

5. Отримання довідки про ВПО через «Дію»

Постанова КМУ від 13.03.2022 р. № 269 передбачає можливість отримання статусу ВПО і через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Портал Дія).

Рекомендації  громадянам: Слідкуйте за офіційними повідомленнями про готовність функціоналу «Дії» для отримання статусу ВПО. Після відкриття такої можливості використовуйте саме електронну комунікацію, адже це заощаджує і Ваші ресурси, і ресурси держави.

 

6. Загальні права ВПО та послуги, які можуть отримувати ВПО

ВПО користуються загальними правами, як і всі інші громадяни. Довідка про взяття на облік ВПО і підтверджене у ній фактичне місце проживання особи дає право на отримання адміністративних та інших публічних послуг, які «прив’язані» до зареєстрованого місця проживання чи мають суттєвіший вплив на їх реалізацію, принаймні у великих містах (як-от, влаштування дитини в ДНЗ/ЗОШ тощо).

 

Наразі абсолютна більшість адміністративних послуг мають екстериторіальний характер: реєстрація актів цивільного стану, паспортні послуги (раніше – крім першого «внутрішнього паспорта», вклейки фото до паспорта у формі книжечки), державна реєстрація бізнесу, громадських об’єднань та речових прав на нерухоме майно, увесь спектр адміністративних послуг соціального характеру, реєстрація транспортних засобів, видача/обмін посвідчення водія.

 

Будь-яка особа може вільно обирати сімейного лікаря шляхом укладання відповідної декларації незалежно від місця проживання.

7. Спеціальні права ВПО / «нові виплати»  

На період воєнного стану та одного місяця після його припинення чи скасування  ВПО, можуть отримувати щомісячну допомогу на проживання від держави (постанова КМУ від 20.03.2022 №332) у розмірі:

– 3000 грн. на кожну дитину або людину з інвалідністю,

 

– 2000 грн. на кожну іншу особу.

Для отримання цих виплат потрібно окремо звернутися з заявою через ті ж самі точки обслуговування: Портал Дія / або УСЗН / або ЦНАП / або уповноважені особи громади. Тобто наявність довідки про ВПО не передбачає автоматичного призначення цієї допомоги.

Допомога на проживання призначається автоматично у нових розмірах без подання додаткових звернень тільки для ВПО, які станом на 01.03.2022 отримували щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014 №505.

Корисно для власників житла, які безкоштовно розміщують ВПО – ви можете отримати компенсацію витрат від держави у розмірі 14,77 грн. за одну людину на добу (Постанова КМУ від 19.03.2022 №333). 

Для отримання компенсації необхідно:

а) внести інформацію про наявне житло, доступне для розміщення ВПО  до веб-ресурсу «Прихисток» або надати таку інформацію до виконавчого комітету місцевої ради;

б) не пізніше наступного дня після розміщення в своєму житлі ВПО подати заяву до виконавчого комітету, де зазначити дату поселення та дані людей, які розміщені; у разі зміни кількості осіб, які отримують розміщення подати інформацію про такі зміни;

в) щомісячно до 5 числа подавати заяву до виконавчого комітету щодо кількості днів та кількості людей, які проживають за програмою.

Рекомендації для громадян: У разі надання або можливості надавати житло ВПО зареєструйте таке житло на відповідному веб-порталі «Прихисток» або подайте письмово інформацію в ОМС. Дізнайтесь в ОМС офіційну додаткову інформацію для отримання компенсації. Якщо Ви ВПО – поінформуйте про такі можливості власника житла, де проживаєте.

 

8. Основні нормативно-правові акти щодо ВПО

 • Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р. № 1706-VII (з наступними змінами).
 • Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб” (зокрема, зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» від 13 березня 2022 р. № 269 та постановою від 20 березня 2022 р. № 332).
 • Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332.        
 • Порядок компенсації витрат за тимчасове розміщення ВПО, які перемістилися у період воєнного стану і не отримують щомісячної адресної допомоги ВПО для покриття витрат на проживання , в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 р. № 333.
 • Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках програми “єПідтримка” від 6 березня 2022 р. № 204-р.
 • Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам». від 8 червня 2016 р. № 365.
 • Постанова Кабінету Міністрів України  «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 5 листопада 2014 р. №637.
 • Постанова Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 1 жовтня 2014 р. № 505.

Оголошення

Акредитований онлайн захід

детальніше

Оголошення про проведення онлайн-заходу

детальніше